Możliwości dochodzenia odszkodowania za szkody poniesione w wyniku ataku na rowerzystę

Pod koniec lipca na drodze w miejscowości Rzeplin, przygotowujący się do paraolimpiady rowerzysta Rafał Mikołajczyk został zaatakowany przez kierowcę samochodu. W wyniku kopnięcia koła roweru przez kierowcę doszło do zepchnięcia kolarza do rowu oraz uszkodzenia wartego ponad 70 tysięcy złotych specjalistycznego roweru. Kierowcy samochodu postawiono zarzuty zniszczenia mienia oraz spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego, jednak proces karny nie jest jedyną drogą dochodzenia sprawiedliwości.

Co daje nam kodeks cywilny?

Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego, możliwe jest dochodzenie odszkodowania za szkodę majątkową na mieniu, szkodę majątkową na osobie oraz zadośćuczynienia za krzywdę w postaci naruszenia dobra osobistego.

Szkoda na mieniu i osobie, czyli co?

W wyniku opisywanego ataku doszło do m.in. do uszkodzenia przerzutki elektrycznej, koła, tylnego zderzaka oraz kasku. Sama naprawa roweru kosztowała ponad 46 tysięcy złotych. Ponadto, na skutek ataku sportowiec doznał także obrażeń ciała. Niewątpliwie doszło więc do szkody na mieniu, czyli uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy oraz szkody na osobie, którą rozumiemy jako uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia.

Warto wiedzieć, że w razie szkody na osobie, możemy domagać się zarówno zwrotu wydatków poniesionych w związku z procesem leczenia czy rehabilitacji, jak i wyłożenia z góry sumy potrzebnej na pokrycie przyszłych kosztów rekonwalescencji.

Zdrowie, jako dobro osobiste

Życie i zdrowie człowieka to bez wątpienia najważniejsze, obok jego godności i wolności, wartości podlegające ochronie prawnej. Ich waga oraz znaczenie społeczne nadają im więc charakter dóbr osobistych, za których naruszenie możemy domagać się zadośćuczynienia. Krzywdą w wypadku naruszenia dobra osobistego są przede wszystkim ujemne przeżycia związane z cierpieniem psychicznym i fizycznym pokrzywdzonego.
W opisanym przypadku niewykluczone jest także dochodzenie zadośćuczynienia za naruszenie dobra osobistego w postaci wolności, którą pojmujemy już nie tylko jako swobodę poruszania się, ale także jako wolność od przemocy czy strachu.

Warto pamiętać! Decydując się na dochodzenie odszkodowania należy pamiętać o zachowaniu wszelkich dokumentów pozwalających na wykazanie poniesionych kosztów oraz uszczerbku na zdrowiu. Ułatwią one dowodzenie zasadności roszczeń.

 

[autor: Zuzanna Zapotoczna]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *