W wakacje zeszłego roku Warszawiakami wstrząsnął wypadek znanego perkusisty jazzowego. Muzyk jechał na rowerze, kiedy został potrącony przez samochód. Biegli ustalili, że przyczyną śmierci muzyka były poważne urazy głowy i mózgu.
Internetowe publikacje analizowały ważny aspekt okoliczności wypadku. Potrącenie rowerzysty zdarzyło się bowiem na ulicy Modlińskiej. Jezdnia ma tam wiele pasów, a ruch na nich jest bardzo gęsty. Czy w pobliżu jest ścieżka rowerowa? Czy muzyk korzystał z niej podczas porannej przejażdżki?
Co z tą ścieżką rowerową?
Zgodnie z art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Na ulicy Modlińskiej droga rowerowa funkcjonuje jednak jedynie po jednej stronie. Przeciwnej do tej, którą poruszał się muzyk. Rowerzysta mógł więc korzystać z wielopasmowej jezdni.
Zmiana pasa ruchu
Śledczy ustalili, że do zderzenia z samochodem osobowym doszło podczas wykonywania przez rowerzystę manewru zmiany pasa ruchu ze środkowego na prawy. Niebezpieczeństwo wypadku niewątpliwe zwiększyła obecność muzyka na środkowym pasie. Wykonanie manewru zmiany pasa na rowerze, kiedy jedzie się drogą, na której trzeba ustąpić pierwszeństwa samochodom, jest niezwykle trudne. Jeśli więc jesteś zmuszony do poruszania się drogą wielopasmową, koniecznie trzymaj się prawej krawędzi.
Warto dodać, że prowadząca śledztwo w sprawie wypadku Prokuratura Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ powołała biegłego z zakresu ruchu drogowego. Taki biegły asystuje w śledztwie, zajmując się odtwarzaniem przebiegu wypadku. Więcej na temat odtwarzania przebiegu wypadków przez biegłych możesz przeczytać w poście „Jak doszło do wypadku rowerowego? Biegli i inne dowody”.
Komentarz prawnika
O komentarz do wypadku i odpowiedź na pytania związane z dochodzeniem roszczeń poprosiliśmy Mecenas Jolantę Budzowską z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni:
- Czy rodzinie zmarłego muzyka przysługuje zadośćuczynienie?
Bliscy zmarłego w wypadku drogowym, także w wypadku z udziałem rowerzysty, mają prawo do zadośćuczynienia z tytułu śmierci osoby bliskiej. Przysługuje im też odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej, a w pewnych okolicznościach także prawo do renty. Warunkiem jest jednak udowodnienie, że za wypadek ze skutkiem śmiertelnym odpowiedzialna jest osoba trzecia, a nie sam rowerzysta. Oczywiście, zwykle za faktycznego sprawcę (kierowcę samochodu, który potrącił rowerzystę), odpowiada jego ubezpieczyciel OC. Media donoszą, że w omawianej sprawie trzeba brać pod uwagę wątek przyczynienia się poszkodowanego rowerzysty do wypadku przez nieprawidlowo wykonany manwer zmiany pasa ruchu.
- Jak wynik śledztwa wpływa na dochodzenie zadośćuczynienia?
Tak, jest łatwiej o odszkodowanie, jeśli sprawca został ustalony przez policję i np. dostał i przyjął mandat. Podobnie, gdy w toku postępowania przygotowawczego prokuratura ustali, że winę za wypadek ponosi inny niż rowerzysta użytkownik ruchu. Sprawa jest przesądzona definitywnie, gdy zapadnie wyrok karny skazujący sprawcę wypadku, w którym poszkodowany został rowerzysta.