Dekalog Rowerzysty – spot KWP w Krakowie

Wydział Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podsumował ubiegły rok i opublikował najnowsze dane dotyczące wypadków z udziałem rowerzystów.

Statystyki, liczby …

Według policyjnych statystyk w 2020 roku doszło do ponad 314 wypadków z udziałem rowerzystów w Krakowie. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to bardzo niewielki spadek (w 2019 roku zarejestrowano 318 wypadków).

Szczęśliwie jedynie niewielki ułamek wypadków kończy się śmiercią rowerzysty ( w 2019 było to 9 ofiar śmiertelnych, w roku 2020 aż 13). Jednakże w blisko 90% zarejestrowanych wypadków dochodzi  do odniesienia ran przez rowerzystów, często prowadzących do długotrwałej i kosztownej rehabilitacji lub permanentnego kalectwa.

Odpowiedzialność rowerzysty

Według twierdzeń Wydziału Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie bardzo wielu rowerzystów ginie lub odnosi rany ze względu na własną winę. Rowerzysta ze względu na swoją mobilność posiada zdolność do gwałtownych zmian swojego położenia na pasie ruchu, balansując często między powierzchnią przeznaczoną dla pieszych lub ruchu kołowego. Na nieszczęście w wielu tych przypadkach gdy rowerzysta zamiast przestrzegać przepisów korzysta z łamiących przepisy ruchu drogowego rozwiązań kończy się to tragicznie dla innych uczestników ruchu, ponieważ kierowca lub motorniczy tramwaju (ze względu na prędkość i masę pojazdu) nie może równie szybko zapanować nad pojazdem jak np. rowerzysta.

Zanim wystartujesz

Podsumowując, wielkimi krokami zbliża się sezon rowerowy. Nadchodzą wakacje które ze względu na pandemie najpewniej będzie trzeba spędzić w rodzinnym mieście. Apelujemy do wszystkich rowerzystów aby przestrzegali ogólnodostępnych przepisów ruchu drogowego ale także mieli na uwadze nie tylko własne bezpieczeństwo lecz także bezpieczeństwo pieszych i innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Zespołu Prasowego KWP w Krakowie, przygotowali spot przestrzegający przed niebezpiecznymi zachowaniami rowerzystów na drodze. W materiale wskazane są główne naruszenia prawa rowerzystów, które przyczyniają się do powstawania groźnych w skutkach wypadków z ich udziałem. Zobacz!

[autor: Maciej Kubiak]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.