Infrastruktura na straży życia rowerzysty

Rząd Danii pracuje nad systemem oprogramowania mającego zmniejszyć ilość wypadków śmiertelnych, w których uczestnikami są osoby poruszające się na elektrycznie wspomaganych rowerach.

 

 

W niedalekiej przyszłości na terenach ściśle zabudowanych oraz rezydencyjnych rowerzyści szybko nie pojadą.

W 2018 roku wypadek rowerowy zakończył się śmiercią w 57 przypadkach, natomiast w 2019 było to już 65 przypadków. Większość osób, która za przejażdżkę zapłaciła życiem, miła powyżej 65 roku życia.  Nie tylko rosnąca liczba uczestników ruchu drogowego, ale i co raz większe prędkości rozwijane przez e-rowery dały podstawy do pracy nad kompleksowym systemem infrastruktury.

To już działa!

Próbny odcinek czterech kilometrów takiej ścieżki okazał się sukcesem. Natomiast organizacja non profit Townmaking Institute zakłada, że nowe regulacje wejdą w życie już w 2022 roku. Zainteresowanie nową technologią wyraziły już zainteresowanie niektóre prowincje Holandii

Rower zadba o rowerzystę!?

Infrastruktura ma polegać nie tylko na wprowadzaniu odgórnych ograniczeń prędkości roweru elektrycznego. Będzie ostrzegała przed przeszkodami, skrzyżo

waniamiczy innymi sytuacjami, które mogą zaskoczyć rowerzystę. Rower ma współpracować z drogą w celu ochrony uczestnika ruchu. Wibracja kierownicy pomoże uniknąć zaskoczeń. W żadnym wypadku nie będą to ograniczenia ślepe: ilość dozwolonej mocy, obszar ograniczenia czy czas, w którym będzie ono obowiązywało, dostosowywane będą do warunków pogodowych i zagęszczenia ruchu. Możliwe będzie także uwzględnienie siły i mocy wiatru.

Zmienić myślenie

Końcowym efektem, który zakładają władze Danii, jest zmiana podejścia użytkowników dróg do rowerów elektrycznych. W terenie gęsto zabudowanym czy o wysokim natężeniu ruchu nie ma miejsca na myślenie jednostkowe, potrzebna jest świadomość odpowiedzialności za bezpieczeństwo ogółu osób korzystających z komunikacji rowerowej – twierdzą pomysłodawcy projektu.

 

[autor: Szymon Ligaj]

 

Tekst opracowano na podstawie artykułu „Dutch government pilots technology to cut e-bike road deaths” w The Guardian [https://www.theguardian.com/world/2020/nov/06/dutch-government-pilots-technology-to-cut-e-bike-road-deaths].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.