Jak (zgodnie z prawem) jeździć na rowerze w grupie?

Niezależnie od tego czy ćwiczymy półprofesjonalną jazdę w peletonie, czy może planujemy jedynie weekendowy wyjazd z rodziną lub znajomymi, przejażdżka w grupie jest znakomitym urozmaiceniem dla każdego miłośnika jednośladów. By robić to zgodnie z przepisami ruchu drogowego, a co ważniejsze, bezpiecznie, wystarczy przyswoić sobie kilka prostych reguł.

1+1 to już grupa rowerzystów

Wiele zależy od tego jak dużą jedziemy grupą. W jednej kolumnie może się bowiem znajdować do 15 rowerów. Wydawać się może, że to nie wiele, ale sytuacja staje się znacznie bardziej obrazowa, gdy uświadomimy sobie, że taki wąż rozciąga się na długość ponad 70 metrów. Sterowanie podobną grupą jest bardzo utrudnione, dlatego bardzo ważna jest komunikacja między jadącymi. Manewry, które zwykle nie sprawiają żadnych trudności, jak wymijanie przeszkód czy hamowanie, w tym przypadku mogą się stać przyczyną spektakularnej kolizji. By uniknąć efektu domina przy nagłych zatrzymaniach warto zachować odpowiedni dystans między poszczególnymi rowerzystami, a w przypadku jadących na czele, unikać gwałtownego zwalniania.

Grupa rowerzystów > 15

Jeżeli nasza grupa liczy więcej niż 15 osób, musimy się niestety podzielić. Między kolejnymi kolumnami zachowujemy dystans minimum 200 metrów. Wynika to z konieczności umożliwienia innym uczestnikom ruchu, przede wszystkim samochodom, wyprzedzania nas. Bardzo istotnym jest, że samochód musi wyprzedzić całą kolumnę, nie wolno mu się „wciskać” pomiędzy poszczególnych jej uczestników. Jeżeli jako kierowca samochodu wyprzedzamy rowerzystów pamiętajmy również o zachowaniu bezpiecznego dystansu – ustawa wymaga od nas metra odstępu. Jednak jeśli mamy taką możliwość, warto dać sobie jeszcze więcej miejsca. Cyklista z pewnością będzie nam za to wdzięczny.

Jazda rowerami obok siebie

Jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu bądź w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, nie ma żadnej przeszkody, by kilku rowerzystów jechało obok siebie. Z perspektywy samego peletonu jest to znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze rozwiązanie. Im krótsza kolumna tym łatwiej nią sterować i reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację na jezdni. Natomiast, gdy na naszej drodze lub ścieżce rowerowej ruch jest duży i często wyprzedzani jesteśmy przez inne pojazdy, lepszym wyborem będzie pozostanie w formacji węża.

Rowerzysta ponad prawem (ruchu drogowego)?

Gdy już znajdziemy się na drodze publicznej, obowiązują nas te same przepisy co pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli jakaś droga objęta jest zakazem wjazdu lub ruchu, dotyczy to także rowerów. Dla cyklistów zamknięte są również drogi ekspresowe oraz autostrady. Co do zasady nie wolno jeździć bus pasem, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej. Uważajmy również w parkach. Na tabliczkach informacyjnych przed wejściem do nich powinna znajdować się informacja czy rowerzyści są tam mile widziani. W końcu pamiętajmy, że jeżeli obok drogi znajduję się ścieżka rowerowa umożliwiająca jazdę w kierunku przez nas pożądanym to mamy obowiązek z niej korzystać.

[autor: Tomasz Dzyr] 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.