Podstawą piramidy dobrych nawyków komunikacyjnych jest poruszanie się na rowerze po wyznaczonych ku temu ścieżkach. Droga rowerowa to nie tylko wygodniejsza opcja, ale także obowiązek.
Warto pamiętać!
Kiedy nie ma wytyczonej specjalnej trasy pozostaje nam pobocze, a w następnej kolejności ulica, a nie chodnik!Liczy się prawo… chodnika
Zajrzyjmy do biblii rowerzystów, czyli ustawy Prawo o ruchu drogowym. Swoje oczy warto skierować na art. 26 ust. 3 pkt. 3 : „Kierującemu pojazdem zabrania się (…) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych” . Niezastosowanie się do tej zasady może skończyć się mandatem.
Wyjątki od zasady
Omawiana zasada nie ma charakteru bezwzględnego, ale zgoda na poruszanie się rowerem po chodniku dotyczy tylko określonych sytuacji.
Pierwszy wyjątek stanowi jazda rowerzysty, który opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie chodzi tu o sytuacje, w których dziecko znajduje się w foteliku czy przyczepce. Przepis ten odnosi się do dzieci, które jadą na własnym rowerze.
Dziecko na rowerze
Gwoli przypomnienia: dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Można także dziecko przewozić w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.
Kierujący rowerem, który nie ma ukończonych 10 lat, może poruszać się na rowerze tylko pod opieką osoby dorosłej. Natomiast rowerzysta, który ukończył 10 lat i nie osiągnął 18, może kierować rowerem po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu tylko wtedy, gdy posiada kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T.
Chodnik jak autostrada
Inny przypadek, kiedy rowerzystom wolno przemieszczać się po chodniku to ten, kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i jednocześnie brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Pogoda pod psem, rower na chodniku
Kolejne przyzwolenie przysługuje, gdy pogoda nie pozwala na jazdę po ulicy, a dosłownie „warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Ustąp pieszemu
Wszystkie te wyjątki okraszone są jednak obowiązkiem ustępowania pieszym.
Zgodnie z ust. 6 omawianego przepisu
„Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.”.Rowerem po chodniku a odszkodowanie
Przebywanie na chodniku nie dość, że może zakończyć się mandatem, to jeszcze może mieć wpływ na wysokość odszkodowania. A to z tego względu, że w sytuacji, gdy kierowca samochodu potrąci rowerzystę, który znajduje się na chodniku, ubezpieczyciele mogą wykorzystać ten fakt i uznać rowerzystę za współwinnego.