O co warto zadbać

Na rower z dzieckiem

Kto z nas nie marzy o zaszczepieniu własnej pasji u swoich dzieci? Szczególnie, jeśli tą pasją jest jazda na rowerze – recepta na zdrowie i pierwsza okazja do nauki dobrych nawyków komunikacyjnych. Czy jest więc możliwe, aby nasze dziecko uczestniczyło z nami w ruchu ulicznym już od najmłodszych lat? Już od 7. roku życia mogą poruszać się po drodze samodzielnie. O jakich przepisach prawa ruchu drogowego należy wtedy pamiętać? Jak zapewnić bezpieczeństwo malucha? Poniżej znajdziecie przygotowane przez nas wskazówki – podsumowanie własnych doświadczeń życiowych i wiedzy prawniczej.

Najważniejsze to uświadamiać dziecku, że najbardziej prawidłowe zachowania na drodze to zachowania spokojne i rozsądne. Rowerzyści dzielą drogę nie tylko z samochodami, ale także innymi jednośladami, poruszającymi się ze sporą prędkością. Na drodze odpowiedzialni jesteśmy nie tylko za siebie, ale także za innych.

Następny krok to dobranie odpowiedniego kasku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, tak że nie będzie problemem dobranie odpowiednio dopasowanego do głowy malucha sprzętu. W zeszłym roku dyskusję wywołały plany Ministra Infrastruktury, które chce wprowadzić obowiązek jazdy w kasku na rowerze dla dzieci do 14. roku życia. Chociaż plany nadal nie weszły w życie, być może już niedługo będziemy dzielić przepisy zobowiązujące dzieci do noszenia kasków z takimi państwami jak Czechy, Słowacja, Chorwacja, Islandia, Austria czy Szwecja.

Prawo dopuszcza sytuacje, w których możemy jeździć rowerem po chodniku. Jedną z nich jest jazda z dzieckiem poniżej 10. roku życia. Zgodnie z art. 2 Prawa o ruchu drogowym dziecko do lat 10. jest bowiem pieszym! (art. 2: 18) pieszy – osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;).

Co więcej, skoro dziecko poniżej 10. roku życia traktowane jest jako pieszy, nie może poruszać się po jezdni. Jeśli na waszej trasie nie ma chodników ani ścieżek, możecie poruszać się z dzieckiem po poboczu drogi lub lewą stroną jezdni – zgodnie z regułami obowiązującymi pieszych. Podkreślmy, że ścieżka rowerowa dedykowana jest rowerzystom, tak więc dziecko traktowane jako pieszy nie może jeszcze z niej korzystać. Dodatkowo pamiętajmy o przejściach dla pieszych: nie można po nim przejechać na rowerze. Należy z roweru zsiąść i pieszo pokonać drogę.

Po dziesiątych urodzinach może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach, ale musi posiadać Kartkę Rowerową, która obowiązuje do 18. roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *