Mandat dla rowerzysty cz.1

Czy Polscy rowerzyści zapomnieli, “co im wolno”? Spieszymy z pomocą wszystkim tym, którzy jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego, co grozi za występki na drodze.

1. Jazda po chodniku.

Pozornie oczywista oczywistość dla każdego rowerzysty: istnieje prawny obowiązek poruszania się drogą rowerową lub pasem ruchu dla rowerów, a w przypadku ich braku – poboczem lub jezdnią. Są jednak wyjątki i to ich dotyczy najwięcej wątpliwości. Po chodniku można poruszać się bowiem m.in. gdy panują złe warunki atmosferyczne, a interpretacji tych “złych warunków” jest tyle, ile rowerzystów. Inne sytuacje, w których zezwolone jest korzystanie z chodnika przez poruszających się na rowerze, to: opieka nad dzieckiem młodszym niż 10 lat i kiedy spełnione są jednocześnie następujące warunku:
– droga po której się poruszamy ma dopuszczalną prędkość wyższą niż 50 km/h,
– droga nie ma wydzielonej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych,
– chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów.

Mandat za nieuzasadnioną jazdę rowerem po chodniku wynosi 50 zł.

2. Przejazd rowerem przez przejście dla pieszych.

Taki mandat będzie już znacznie bardziej uciążliwy dla rowerzysty, bo może wynieść do 200 złotych.

3. Przekroczenie prędkości.

Mało kto wie, że funkcjonariusze “drogówki” mogą kontrolować rowerzystów za pomocą radarów, a mandat za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym to nawet 100 zł (limit prędkości – 50 km/h lub 60 km/h od 23.00 do 5.00). Chociaż nie ma obowiązku posiadania licznika prędkości, ograniczenie prędkości obowiązuje nawet w strefie zamieszkania i wynosi 20 km/h. Jeśli więc lubisz dużą prędkość, zainwestuj w licznik lub… zwolnij.

4. Jazda “pod wpływem”.

Jazda po alkoholu na rowerze nie spowoduje utraty prawa jazdy, ale wysokości mandatów prawdopodobnie skutecznie odstraszą śmiałków wracających do domu po imprezie lub kolacji rodzinnej na dwóch kółkach. Jazda w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila alkoholu) to mandat o wysokości od 300 do 500 zł, a kara za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu) to bezwzględne 500 zł.

Ciąg dalszy nastąpi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.