Odszkodowanie od operatora – rowery miejskie

Z danych największego operatora rowerów miejskich w Polsce – Nextbike – wynika, że tylko w sezonie 2018 roku (od 1 marca do 15 września) ich rowery wypożyczone zostały aż 12 milionów razy, a każdy z rowerów miał średnio aż 850 użytkowników! Impulsem do korzystania z rowerów na wynajem są nie tylko korki na drogach, ale też często chęć dbania o środowisko i własne zdrowie. Rozwijającej się sieci wypożyczalni rowerów miejskich zawdzięczamy rozwój infrastruktury ścieżek rowerowych. Jak często rowery miejskie biorą udział w wypadku rowerowym? Tego nie badano. 

Czy korzystanie z rowerów miejskich jest bezpieczne? Co, jeśli rower był nieprawny, a dojdzie do wypadku z udziałem rowerzysty?

Rower miejski – odpowiedzialność operatora czy użytkownika?

Specjalnie dla was przeanalizowaliśmy regulamin systemu Wavelo_OK, który działa w Krakowie. Przeciętny użytkownik systemów rowerów miejskich nie zapoznaje się bowiem ani z regulaminem, ani z takimi dokumentami jak polityka prywatności. Co ważne:

1. Użytkownik roweru ponosi pełną odpowiedzialność za wypożyczony rower od momentu jego wypożyczenia. Czy oznacza to, że jeśli jest uczestnikiem wypadku, ponosi koszty jego naprawy? Tak, jeśli wypadek nastąpił z jego winy.

2. Wypożyczając rower, jednocześnie składamy oświadczenie o stanie zdrowia pozwalającym na bezpieczne korzystanie z roweru oraz o umiejętności jazdy i znajomości przepisów prawa w zakresie Kodeksu Drogowego. Często spotykamy się z dość niezrozumiałym podejściem użytkowników rowerów wypożyczonych w sieci, jakoby rowery miejskie dozwalały na poruszanie się chodnikiem. Takie podejście jest błędne i może prowadzić do otrzymania mandatu.

Co natomiast, jeśli – na przykład – hamulec w wypożyczonym przez nas rowerze był niesprawny, przez co mieliśmy wypadek? Czy przysługuje nam odszkodowanie? Nie są rzadkością rowery miejskie, które stwarzają realne zagrożenie podczas jazdy. Mowa tu nie tylko o hamulcach, ale także o niesprawnym oświetleniu.

Niesprawny rower = odszkodowanie za wypadek

Na operatorze rowerów miejskich ciąży obowiązek serwisowania rowerów. Jeśli dopuścił do sytuacji, w której niesprawny rower był dostępny do wypożyczenia, będzie ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą w stosunku do poszkodowanego rowerzysty. Użytkownik sieci ma prawo wypożyczyć w pełni sprawny pojazd. W takim przypadku odszkodowanie będzie obejmować koszty leczenia w zakresie rzeczywiście poniesionych wydatków, np. za nierefundowane świadczenia, lekarstwa czy rehabilitację. Pamiętajmy, aby zachowywać całą dokumentację medyczną, którą otrzymamy, a także wszystkie rachunki udowadniające poniesione wydatki.

Jeśli wypadek rowerowy był poważny, a cierpienie i ból fizyczny znaczne, warto zwrócić się do prawnika, aby pomógł nam dochodzić zadośćuczynienia za krzywdę. Konsekwencje wypadku mogą także spowodować, że nie pójdziemy do pracy lub nie będziemy w stanie prowadzić swojej działalności gospodarczej – w takiej sytuacji należy pamiętać o możliwości domagania się zwrotu utraconego dochodu, w ramach odszkodowania za wypadek rowerowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.