Liczby, statystyki, wypadki

Rowerzysta jako uczestnik

Jak wynika z corocznego raportu publikowanego przez policję, w 2018 r. nastąpił zauważalny wzrost liczby wypadków. Wypadków, w których uczestniczyli rowerzyści. W stosunku do roku 2017 liczba ta wzrosła o 500 zdarzeń (+ 11,9%). Znaczna większość wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym, choć to jednak w obszarze niezabudowanym odnotowuje się wysoki współczynnik ofiar śmiertelnych. Na 626 wypadków zginęło 131 osób.

Maj i sierpień to najbardziej niebezpieczne miesiące dla rowerzystów. Notuje się wówczas odpowiednio 702 i 592 wypadków z ich udziałem oraz 36 i 42 ofiary śmiertelne. Najwięcej wypadków miało miejsce w środy, z kolei najwięcej zabitych zanotowano w piątki.

Najważniejsze! Do większości wypadków, w których poszkodowani zostali rowerzyści przyczynili się inni uczestnicy dróg, szczególnie kierowcy samochodów osobowych. Do najczęstszych przyczyn spowodowanych przez kierowców wypadków należą: nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz wtargnięcie na drogę dla rowerów.

Rowerzysta jako sprawca

statystyki wypadki
statystyki wypadki

Najczęstszą przyczyną wypadków powodowanych przez rowerzystów, poza nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu (605 wypadków) są nieprawidłowy manewr skrętu (181) oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (119).

Największe zagrożenie powodują osoby starsze ponieważ aż 442 wypadki spowodowały osoby powyżej 60 roku życia. (25,8% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), w których zginęło 75 osób (56,8%).  Na drugim miejscu w klasyfikacji wiekowej sprawców znajdują się dzieci w wieku 7-14 lat. Z ich winy doszło do 286 wypadków (16,7% ogółu), w wyniku, których zginęły 2 osoby.

 

[autor: Wiktor Jodłowski]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.