Kolizja rowerowa – jak się zachować?

W potocznym rozumieniu kolizja rowerowa jest zdarzeniem o mniej tragicznych skutkach niż wypadek drogowy (wypadek rowerowy). Wskutek kolizji rowerowej (czy jeszcze inaczej – stłuczki) nie ma rannych ani zabitych, ucierpiały co najwyżej przedmioty materialne. Kierujący rowerem podczas takiego zdarzenia drogowego powinien przede wszystkim starać się zachować spokój. Ważne jest jednak, aby zapewnić sobie prawo do uzyskania odszkodowania za zniszczone w wypadku rowerowym przedmioty. W tym – co najważniejsze rzecz jasna – rower!

Usunięcie pojazdów

Jeżeli ocenimy, że faktycznie doszło do kolizji rowerowej, pojazdy które uległy stłuczce należy usunąć z miejsca zdarzenia, jeśli zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. W przypadku nieusunięcia pojazdów można narazić się na mandat karny za tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania (zgodnie z art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń).

 

Policja do kolizji rowerowej

Gdy nie ma wątpliwości kto odpowiada za kolizję rowerową, nie ma potrzeby wzywania Policji. Wezwać ją należy zawsze, jeśli istnieje podejrzenie, że któryś z kierowców był nietrzeźwy.

Sytuacja jest jasna i to rowerzysta był sprawcą kolizji – wówczas musi on podać swoją tożsamość drugiej stronie. Jeżeli jako prowadzący jednoślad nie będziemy współpracować (np. odjedziemy z miejsca kolizji) tylko pogorszymy sprawę i druga strona będzie zapewne próbowała odtworzyć przebieg zdarzeń z pomocą Policji i świadków stłuczki.

Jeżeli rowerzysta ma wykupione OC wystarczy spisać oświadczenie o kolizji i zgłosić je do ubezpieczyciela rowerzysty w celu wypłaty odszkodowania. W przypadku braku wykupionego ubezpieczenia przez kierującego jednośladem, poszkodowany prawdopodobnie będzie chciał uzyskać odszkodowanie finansowe na miejscu, licząc na uczciwość sprawcy i chęć do współpracy.

Kto jest winny?

Podobnie, jeśli obie stroną są zgodne, że to druga strona zawiniła (najczęściej kierowca samochodu) i ucierpiał rowerzysta – również powinniśmy spisać oświadczenie o wypadku rowerowym. Istotne są następujące dane, które należy zawrzeć w tym oświadczeniu:

  • dane osób uczestniczących w zdarzeniu,
  • dane pojazdów,
  • nazwę ubezpieczyciela oraz pełny nr polisy OC i okres jej obowiązywania,
  • szczegółowy opis przebiegu zdarzenia,
  • opis uszkodzeń pojazdów,
  • szkic sytuacyjny.

Mandat dla sprawcy kolizji rowerowej

Gdy kolizja rowerowa jest źródłem sporu jej uczestników, należy wezwać Policję, która ustali przebieg zdarzeń. Funkcjonariusze wypiszą mandat sprawcy wypadku rowerowego. Pomoże to w uzyskaniu odszkodowania przez poszkodowanego rowerzystę. W braku ewidentnych dowodów, Policja skieruje sprawę do dochodzenia i w konsekwencji sprawa może trafić do sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *