Groźny wypadek z udziałem rowerzysty. Rowerzystów…

Pod koniec sierpnia w Toruniu doszło do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem rowerzysty. Piętnastolatek potrącił przechodzącą na pasach 86-letnią kobietę. Poszkodowana została przewieziona do szpitala i zmarła następnego dnia.

Funkcjonariusze Policji ustalili, że kobieta w sposób prawidłowy przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych. Piętnastolatek przejeżdżał przez pasy przewożąc na ramie miejskiego roweru kolegę. Sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia.

Tragiczny w skutkach wypadek z udziałem rowerzystów – ZOBACZ!

 

Jakie zasady ruchu drogowego naruszył rowerzysta

Warto przypomnieć, że na gruncie polskich regulacji przejazd rowerem przez przejście dla pieszych jest zakazane. Podobnie jazda na kierownicy roweru. Zgodnie z art. 63 ustawy Prawo o ruchu drogowym  „W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu”. Wynika z tego jasno, że przewożenie kogokolwiek na ramie, bagażniku czy kierownicy roweru jest kategorycznie zakazane.

Nieletni czy dorosły

Z punktu widzenia odpowiedzialności karnej, w tym przypadku, wiek młodego rowerzysty ma fundamentalne znaczenie. Co do zasady przepisom Kodeksu Karnego podlegają osoby po ukończeniu 17 roku życia. Art. 10 par. 2 ustawy przewiduje jednak wyjątek od tej zasady – możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnej osoby po ukończeniu 15 roku życia za określone typy przestępstw jak dorosły. Wśród nich znajdziemy spowodowanie ciężkiego uszczerbku ze skutkiem śmiertelnym – o ile sprawca działał umyślnie. W takiej sytuacji o ponoszeniu odpowiedzialności przez nieletniego decyduje sąd biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, stopień rozwoju sprawcy oraz  jego właściwości i warunki osobiste.

Wyciągajmy wnioski

Czy rowerzysta celowo wjechał w starszą kobietę? – śledztwo trwa. To zdarzenie z udziałem rowerzysty wskazuje, że edukacja w zakresie bezpieczeństwa na drodze wśród nieletnich w Polsce wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie. Do tragicznych skutków doprowadzić może nieprzestrzeganie podstawowych zasad ruchu drogowego – Poznaj je i zapamiętaj już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.