Ubezpieczenie dla rowerzysty

Ubezpieczenie OC

Pomimo szerokiego dostępu do rynku ubezpieczeniowego ubezpieczenie rowerowe jest w dalszym ciągu rzadkością. Polisy obejmujące ochronę roweru przeważnie uwzględniają jedynie kradzież z domu lub z garażu. Powszechnie dostępne jest ubezpieczenie OC chroniące rowerzystę w przypadku wyrządzenia przez niego szkody osobie trzeciej. Ubezpieczenie to można nabyć samodzielnie lub jako dodatek przy ubezpieczeniu mieszkania. Rowerzyści w przeciwieństwie do kierowców pojazdów mechanicznych nie są obciążeni obowiązkowym OC. Ma to jednak istotne konsekwencje w sytuacji gdy sprawcą wypadku jest rowerzysta. Jeżeli posiada on ubezpieczenie to nie poniesie osobistej odpowiedzialności za powstałą szkodę, która zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. W przypadku gdy rowerzysta-sprawca nie posiada ubezpieczenia odpowiadał będzie za wyrządzoną szkodę całym swoim majątkiem na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.

Inne rodzaje ubezpieczeń

Innym rodzajem ubezpieczenia przydatnego rowerzyście jest NNW czyli ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zabezpiecza rowerzystę na wypadek doznania obrażeń podczas jazdy.

Niestety powyższe rodzaje ochrony nie dotyczą zniszczenia roweru podczas wypadku lub kradzieży z miejsca publicznego. Ubezpieczyciele raczej stronią od ofert chroniących rower przed kradzieżą. Najczęściej stanowią one  jedynie dodatkową opcje przy ubezpieczeniu mieszkania.

Ubezpieczenie dla rowerzysty
Ubezpieczenie dla rowerzysty

 

Rowerzyści mogą skorzystać z pakietów oferowanych przez niektórych ubezpieczycieli, skierowanych wyłącznie do nich, takich jak np.: „Bezpieczny Rowerzysta” z oferty TUW, „Koło za Kołem” oferowane przez AVIVA, czy „Pomoc Rowerowa” od Europ Assistance. Żadne z nich nie oferuje jednak kompleksowej ochrony, zawierającej jednocześnie OC, NNW, zużycie, oraz kradzież w miejscu ubezpieczenia i poza nim. Istnieje również możliwość ubezpieczenia roweru bezpośrednio w wybranych sklepach rowerowych. Wysokość składki jest ustalana indywidualnie i zależy od ceny roweru.

[autor: Wiktor Jodłowski]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.